Wczesne dzieciństwo to okres wypełniony zmianami, wzrostem i nauką. Od narodzenia dziecko rozwija się w niezwykłym tempie, opanowując coraz to inne fizyczne, intelektualne i emocjonalne zdolności. Poznaj kolejne etapy rozwoju dziecka od narodzin do trzeciego roku życia, dowiedz się, czym się charakteryzują i jakie zmiany możemy zaobserwować.
Od narodzin do drugiego roku życia
Na tym etapie, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia dziecka, możemy zaobserwować zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu dosłownie z dnia na dzień. Noworodek błyskawicznie rośnie i opanowuje nowe umiejętności. O ile w pierwszych tygodniach życia jego głównym zajęciem jest sen i drzemka, tak z odruchów zaczynają się wykształcać świadome ruchy – pięciotygodniowe dziecko zaczyna już unosić główkę. Mniej więcej w tym samym czasie wykształca się koordynacja wzrokowa. Stopniowo zwiększa się zakres możliwości motorycznych malucha, od utrzymywania w rączce lekkich przedmiotów, przez pierwsze próby „gruchania” i gaworzenia, przez prowadzące do rozwinięcia około pierwszego roku życia umiejętności chodzenia ćwiczenia gimnastyczne. W okresie do drugiego roku życia następuje błyskawiczny rozwój mózgu – dziecko uczy się rozpoznawać doznania, emocje, kolory, kształty, osoby ze swojego otoczenia, opanowuje też kolejne zdolności motoryczne i rozwija umiejętność mowy.
Drugi i trzeci rok życia
Po osiągnięciu drugiego roku życia rozwój dziecka nieco spowalnia, ale oznacza to jedynie, że nie jest już aż tak gwałtowny – zmiany nadal postępują szybko. Dwuletnie dziecko rozumie już dobrze rozmowy dorosłych, nawet jeśli samo nie potrafi jeszcze w nich uczestniczyć. Jego słownictwo rozszerza się z dnia na dzień, umożliwiając wyrażanie myśli i potrzeb, a poza tym dziecko potrafi już sprawnie biegać, skakać, wspinać się… W tym czasie sprawdza też, na jakie zachowanie opiekunowie mu pozwolą, a na jakie nie, często na niezgodę reagując gwałtownym buntem.
Po buncie dwulatka następuje nieco spokojniejszy okres trzech lat. Dziecko w tym wieku już chętniej słucha dorosłych i rozumie koncepcję przyszłości, a więc i konsekwencji działań, nawet jeżeli nie potrafi ich przewidzieć zbyt konkretnie. W tym wieku szybko rozwija się wyobraźnia, dzieci zaczynają interesować się dłuższymi opowieściami i bajkami, a także same potrafią je wymyślać. Rozwijają się również ich umiejętności plastyczne i społeczne, trzylatki chętnie bawią się z opiekunami innymi niż rodzic, a także dziećmi w różnym wieku – a także z wymyślonymi przyjaciółmi.