Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak uchronić dziecko w sieci?

20 stycznia 2022 Dzieci w sieci

W obecnych czasach dzieci korzystają bardzo dużo z Internetu, dlatego dobrze jest w miarę możliwości pilnować, na jakie strony zaglądają oraz co piszą w mediach społecznościowych. Dzięki temu można uchronić dziecko przed tak zwanym hejtem, który jest bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Bardzo dobrze sprawdza się użycie ochrony rodzicielskiej, dzięki czemu ma się wgląd na, to co dziecko sprawdza w Internecie. Dodatkowo także dzięki takiej ochronie można także sprawdzać prywatne wiadomości dziecka i w porę zareagować, gdyby coś się działo. Dzieci często nie chcą mówić otwarcie o swoich problemach w sieci, dlatego tak ważne jest, by rodzic wiedział, co się dzieje w internetowym świecie dziecka. Bardzo dobrą formą są także spotkania z psychologiem, który wytłumaczy dziecko, na które strony może zaglądać i jak odpowiadać w razie zaczepek przez nieznajomych. Dobrze jest ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu oraz określić czas, w którym może zaglądać na media społecznościowe czy inne strony.

Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą?

Dzieci w sieci są narażone na różne formy cyberprzemocy. Może to być na przykład przerobione zdjęcie, rozprowadzanie fałszywych informacji czy włamanie się na konto społecznościowe dziecka i używanie go do różnych, czasem nawet karalnych celów. Dzieci muszą przede wszystkim wiedzieć, że coś takiego jest bardzo złe i szkodliwe dla nich i całej rodziny. Dlatego, gdy tylko coś takiego zaczyna się dziać, to dzieci muszą powiadomić o tym najbliższych, którzy będą mogli zapobiec nękaniu i wyśmiewaniu się w Internecie. Bardzo wiele przypadków takiego nękania może skończyć się tym, że małoletni targnie się na swoje życie, gdyż nie radzi sobie z problemami. Dobrze jest zatem przed tym, jak dziecko skorzysta pierwszy raz z Internetu, by wiedziało, co może i co jest dobre, a co jest złe. Dzięki temu będzie mogło świadomie korzystać z sieci. Tutaj również przyda się rodzicielska kontrola, dzięki której można sprawdzać, czy ktoś nie wykorzystuje zdjęć lub rozmów dziecka do celów karalnych.

Dziecko w sieci jest obecnie czymś normalnym i codziennym. Dzieci korzystają z Internetu w szkole oraz w domu. Dobrze jest jednak, by dziecko wiedziało, co może mu grozić w Internecie oraz jak tego może uniknąć. Dzięki temu może zaoszczędzić sobie wiele nieprzyjemnych sytuacji, które mogłyby odbić się na jego psychice. Warto pamiętać, że Internet jest dla wszystkich, ale trzeba z niego umiejętnie i mądrze korzystać, szczególnie w przypadku małoletnich.

Jeździki biegowe dla dzieci

Redakcja chatka-puchatka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sala dla dzieci
Buty ortopedyczne dla dzieci
Jeździki biegowe dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?