Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Stres – co warto o nim wiedzieć?

28 stycznia 2022 Stres


Gwałtowny rozwój technologiczny i cywilizacyjny spowodował pojawienie się całkowicie nowych, nieznanych do tej pory chorób. Jedną z najczęściej diagnozowanych i sprawiających olbrzymie trudności w życiu osobistym oraz zawodowym chorobą jest nadmierny stres. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są skutki stresu, jak może on wpływać na zdrowie, a co najważniejsze, jak z nim walczyć. Co warto wiedzieć o stresie, aby nie stanowił on codziennego zagrożenia?

Czym jest stres?

Zanim przejdzie się do tego, jakie są negatywne skutki stresu, a także jak z nim walczyć, należy się dowiedzieć, czym on tak właściwie jest. Choć każdy zna to określenie, to tak naprawdę niewiele osób jest w stanie powiedzieć, czym tak właściwie jest stres.
Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju wydarzenia, które mogą ciało obciążyć, wyprowadzić z równowagi czy też przekroczyć zdolności danego człowieka z poradzeniem sobie z daną sytuacją. Czynniki, które mogą doprowadzić do powstania stresu, fachowo nazywane są stresorami. Mogą one przyjmować postać fizyczną, jak i również społeczną. Mowa tu jest więc np. o zbyt dużym hałasie lub też braku zatrudnienia.

Jakie są skutki stresu?

Jak więc widać, stres jest w pełni naturalną reakcją naszego organizmu na różnego rodzaju bodźce. Dlaczego więc jest tak szkodliwy i wiele osób stara się z nim walczyć?
Jak się okazuje, stres może wywoływać naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia objawy. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że może on spowodować znaczne osłabienie organizmu, przemęczenie, a także pogorszenie relacji z bliskimi. Oczywiście przekładać się to będzie na liczne dolegliwości zdrowotne, takie jak podwyższenie ciśnienia krwi. Stres może wywoływać choroby serca, cukrzycę, zespół jelita drażliwego, a nawet może być powodem zawałów.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Jak więc widać, stres jest naprawę poważnym zagrożeniem i nie można go bagatelizować, ani też z nim żyć. Powoduje to powstanie bardzo ważnego pytania, czyli jak poradzić sobie ze stresem?
Zdecydowanie najbardziej oczywistą odpowiedzią w tym wypadku jest ograniczeniu oddziaływania na organizm czynników wywołujących stres. Co więcej, zalecana jest zmiana diety na taką, która będzie mniej obciążała układ pokarmowy. Często bardzo pozytywne skutki osiągane są poprzez medytację, a nawet zwykłe wysypianie się. Zanim udamy się do specjalisty po przepisanie środków farmakologicznych na obniżenie stresu, zalecane jest wykorzystanie różnego rodzaju naparów ziołowych, które bez trudu można dostać nawet w zwykłej aptece.

Redakcja chatka-puchatka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Choroby skóy dłoni
Siatki centylowe
Stres

Jesteś zainteresowany reklamą?