Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Co oznaczają plamy na języku?

10 stycznia 2022 Plamy na języku


Każdy z nas stara się kontrolować stan swojego ciała i zachodzące w nim zmiany. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie bardzo poważnych chorób lub też odpowiednio szybkie zareagowanie na te właśnie się pojawiające. Jak się jednak okazuje, zaskakująco mała grupa osób wie, że bardzo ważnym fragmentem naszego ciała jest język. Obecne na nim plamy mogą być dowodem na to, że możemy mieć poważny problem. Co więc oznaczają plamy na języku?

Czym są plamki na języku?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie choroby języka mogą zwiastować pojawiające się na nim plamki, trzeba się w pierwszej kolejności dowiedzieć tego, czym takie plamki w ogóle są. Co więc powinno się o nich wiedzieć?
Każdy doskonale wie, że zdrowy i wolny od różnego rodzaju schorzeń język powinien być czysty i różowy. Jego cechą charakterystyczną jest obecność brodawek językowych, a także zupełnie gładka błona śluzowa. Jeśli tylko pojawią się na nim niepokojąco wyglądające plamy, powinno się od razu zwrócić na nie uwagę i zaczerpnąć na ich temat wiedzę u lekarza. Plamki te mogą mieć naprawdę różne rozmiary, różną fakturę, a także kolory. Zdarzają się plamki punktowe, które często trudno zauważyć, jak i również takie, które zajmują duże fragmenty języka.

Co oznaczają plamy na języku?

Jak się okazuje, w zależności do tego, jaki będzie kolor pojawiających się na języku plam, w konkretnym kierunki powinna iść ich diagnostyka. Różne kolory plamek mogą oznaczać różne problemy zdrowotne dotkniętego nimi człowieka. Jakie są więc najpopularniejsze rodzaje plamek na języku, a także co one mogą oznaczać?
Zdecydowanie najczęściej ma się do czynienia z plamkami w kolorze czerwonym. Co ciekawe, wywołuje je również największa liczba potencjalnych chorób. O czym więc warto wiedzieć, gdy zauważy się na swoim języku plamki w kolorze czerwonym? Przede wszystkim warto się zbadać pod kątem niedokrwistości, a także naczyniaków. Takie plamki mogą być również objawem romboidalnego zapalenia środkowej części języka.

Drugim często spotykanym kolorem plamek są te o barwie białej. W zdecydowanej większości zwiastują one zbliżające się problemy z drożdżakami. Pojawiać się one mogą również w przypadku niedoboru witamin czy też niedoczynności tarczycy lub źle kontrolowanej cukrzycy.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o plamkach w kolorze czarnym lub brązowy, które mogą być zwiastunem pojawienia się czerniaka. Jak się okazuje, na języku pojawić się mogą nawet plamki niebieskie, które najczęściej związane są ze zbyt dużą ilością wypijanej kawy czy też marskością wątroby.

Redakcja chatka-puchatka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Choroby skóy dłoni
Siatki centylowe
Stres

Jesteś zainteresowany reklamą?